Transport bagażu, to znaczy co mogę ze sobą zabrać?

Pamiętaj o tym, żeby zabierać tylko potrzebne rzeczy, na uczestnika przysługuje jedna sztuka bagażu + namiot o łącznej masie do 15 kilogramów. Taka pojemność naprawdę wystarczy, jedziemy przez cywilizowane rejony.

Chcę spróbować wyjazdu z sakwami, ale nie wiem, czy dam radę...

Tu nie ma żadnego ryzyka. Organizatorzy zawsze chętnie doradzą, jak się pakować, jaki sprzęt warto ze sobą zabrać i ile bagażu można wziąć ze sobą na rower. Jeżeli jazda z sakwami się znudzi, bądź na jakimś odcinku będzie za ciężko, można je oddać do samochodu.

Co zrobić, jeśli mój rower zepsuje się na trasie?

Dysponujemy podstawowymi częściami zapasowymi i narzędziami pozwalającymi usunąć drobne a czasem niekiedy i większe usterki. Dzięki temu kolejny dzień wyprawy można zacząć już z dobrze działającym rowerem. Wszelkie usterki proszę zgłaszać nam wieczorem, tak byśmy mieli czas je naprawić. Rano przed rozpoczęciem jazdy nie będzie na to czasu.

Uwaga! Nie jesteśmy jednak w stanie zabrać ze sobą całego warsztatu rowerowego a tym samym usunąć bardzo poważnych problemów (np. wymiana piasty). Podczas wyprawy nie wykonujemy też kompletnych serwisów rowerowych. Każdy powinien, w miarę możliwości, zadbać o dobry stan swoich dwóch kółek zanim wyruszy z nami na wyprawę.

Jakimi drogami wytyczona jest trasa?

Wyprawa jest dla wszystkich, którzy lubią jeździć na rowerze. Zatem tak układamy nasze trasy, by nie wymagały one od uczestników nadludzkiej siły. W miarę możliwości staramy się zawsze poprowadzić trasę po mało uczęszczanych drogach asfaltowych, także szutrowych. Część trasy prowadzi niekiedy po piaszczystych drogach polnych i leśnych. Oczywiście bardzo cieszymy się, gdy w danej okolicy istnieje już wyznaczony szlak rowerowy prowadzący z dala od samochodów. Coraz częściej udaje nam się włączyć do naszych tras ścieżki rowerowe - na szczęście tych w Polsce tylko przybywa!

Trasa wyprawy doliną Renu w 2011 roku wiodła w znacznej mierze po ścieżkach rowerowych (także asfaltowych!), których sieć jest bardzo dobrze rozwinięta we wszystkich trzech krajach, przez które jechaliśmy.

Nie mam jeszcze 18 lat, czy mogę uczestniczyć w wyprawie?

Nieletni uczestnicy mogą pojechać, lecz pod warunkiem, że rodzice podpiszą zgodę i osobiście porozmawiają z organizatorami. Osoba nieletnia powinna mieć na trasie dorosłego opiekuna - jednego z dorosłych uczestników. Kierujemy się zasadą zaufania i wierzymy w rozsądek młodych uczestników.

Kto bierze udział w naszych wyprawach?

Krótko - głównie rowerzyści z Polski, ale i z innych krajów. Młodsi i starsi. Płeć, wiek i poglądy polityczne nie grają roli. Każdy, kto kocha rower może do nas dołączyć. Warto jednak pomyśleć o jakimś małym treningu i poprawieniu kondycji przed wyruszeniem na np. tygodniową wyprawę, która stanowi pewne wyzwanie dla organizmu.