Kiedy: 26-29 maja

 

Gdzie: Beskid Niski

 

Kto: 29 Rowerzystów

 

Trasa: ok. 250 km

 

Plan:

  • środa wieczorem 25.05.: przyjazd do Gorlic, nocleg w Schronisku Młodzieżowym
  • czwartek 26.05.: trasa Gorlice - Grab, trasa ok. 56 km, nocleg w schronisku
  • piątek 27.05.: trasa Grab - Lubatowa,  trasa  ok. 63 km, nocleg w szkole
  • sobota 28.05.: trasa Lubatowa - Kąty, trasa ok. 73 km z opcją skrócenia do 47 km, nocleg w Kątach w szkole na materacach
  • niedziela 29.05.: powrót do Gorlic, stamtąd wieczorem do domu trasa ok. 49 km

O trasie i atrakcjach:

Przed wszystkim Beskid Niski - wzdłuż i w poprzek. Bardziej chyba się nie da :)

Zaczęliśmy w Gorlicach i zrobiliśmy pętlę na południowy wschód, przejeżdżając m.in. przez Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój, jedne z najstarszych uzdrowisk w Polsce z drewnianymi pensjonatami z XIX wieku. Przez większość czasu towarzyszyły nam lasy i mniejsze lub większe wzniesienia, a czasem całkiem spore - w końcu to góry!

Przez Beskid Niski prowadził nas między innymi szlak architektury drewnianej, którego najczęściej spotykanymi elementami są drewniane cerkwie. Zwiedziliśmy ich aż 10! Po drodze szukaliśmy też innych śladów kultury łemkowskiej - m.in. w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Przejechaliśmy też przez serce Magurskiego Parku Narodowego, chroniącego obszar przejściowy między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi.

Byliśmy pod absolutnym wrażeniem Muzeum Przemysłu i Naftownictwa Gazowniczego położonego na terenie czynnej kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Dowiedzieliśmy, czym są kiwaczki, maczaliśmy palce w czarnej, gęstej ropie i zaglądaliśmy do studni z bulgoczącą ropą! Bardzo polecamy! Niektórzy zajrzeli też do huty szkła w Rymanowie.

Każdy wieczór umilaliśmy sobie ogniskiem, kiełbaskami i długimi rozmowami.

A wszystko to na zdjęciach poniżej.